Kes on mutid ja mis nad teevad?

molehills

Kes on mutid?

(EUROOPA) MUTT – Talpa europaea. Mutil on lühike must sametjas karv, silindrikujuline keha ja laiad, suurte küünistega käpad.

Mutid on evolutsioonilises üleminekus silmade kadumise poole. Nende väga väikestele silmadele langevad tavaliselt karvatutid, ehkki nad suudavad vähesel määral näha. Mutt võib elada kuni 7 aastat.

Kus mutid elavad?

Mutid elavad ja toituvad oma maa-alustes käikudes. Muti tegutsemist näitavad maapealsed kuhikud – niinimetatud mutimullahunnikud.

Muti käigustik on kilomeetritepikkune mitmekordne labürint. Muist käike võib olla päris maapinna ligidal, nii et käigu lagi ulatub maa peale, kuid osa tunneleid viib sügavale maa sisse. Muti pesakamber võib asuda 1,5-2 m sügavusel maa all.

Miks mutid käike uuristavad?

Mutid uuristavad käike peamiselt söögi kogumise eesmärgil ning lisaks toimub muti poolt tuhnitud mullahunnikute kaudu käikude õhustamine. Mutid söövad enamasti putukaid ja vihmausse, kus viimased moodustavad toidust valdava osa.

Kui palju mutte on minu aias?

Mutimulla hunnikute rohkus ei näita kunagi täpselt, palju selles pinnases võib mutte pesitseda ja elada, sest üksainuke mutt võib kuu aja jooksul “ehitada” kuni 100 kuhilat.

Aktiivne kaeveperiood on hommikuti ja õhtuti, kus ühe tunniga võib mutt liikuda 15-20 meetrit.

Sigimine

Aprilli keskpaigast mai esimese kümnendi lõpuni peab mutt pulmapidu. Kevadel sünnib mutil 3-8 poega, kes saavad aasta pärast ise suguküpseks.

Kahju tekitamine

Mutid suudavad aias palju pahandust korda saata – inetud mullakuhilad, hilisem maa vajumine ja tühjad urud, mis on ootel uutele asukatele põld-uruhiirtele jms. Tekitab inimesele kahju, uuristades käike peenardesse, närides läbi kõik ettejuhtuvad taimejuured.

Mida teha?

Kogemused näitavad, et parim võimalus muttidest lahtisaamiseks on nende kinnipüüdmine ja hävitamine.

Kevadine ja sügisene aeg on üks parimaid aegu muttide püüdmiseks!

TELLI TEENUS
Rubriigid: Mutid. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.